21 januari 2026

SGP stelt vragen over bestrijding Aziatische Hoornaar

Het voornemen om de wettelijke taak - beheersing van de Aziatische hoornaar - te splitsen, is voor ons aanleiding om schriftelijke vragen te stellen. Door het opsplitsen van deze taak zijn wij van mening dat een centrale en efficiënte aanpak van de beheersing niet mogelijk is. Dit zal een directe bedreiging vormen voor de biodiversiteit, de fruitteeltsector en de bijenhouderij. Bovendien vinden wij het onredelijk dat de kosten van de beheersing ineens bij de gemeenten (openbare ruimte), de fruittelers en bijenhouders komen te liggen. Hieronder leest u de vragen.

Geacht college,

De Aziatische hoornaar kan niet meer worden uitgeroeid maar er wordt nu overgegaan tot beheersing, zo lezen we op de site van de provincie Zeeland. Ook wordt de financiële steun voor het verwijderen van nesten in 2026 afgebouwd.

De fractie van SGP in Reimerswaal heeft hierover een aantal vragen:

Vragen

  • Welke rol pakt de provincie Zeeland precies in 2026 en verder in het beheersen van de Aziatische hoornaar? Is dit zoals we kunnen lezen een coördinerende rol, kennisdeling en het geven van voorlichting?
  • Welke rol pakt de gemeente Reimerswaal in 2026 en verder in het beheersen van de Aziatische hoornaar precies?
  • In genoemde link lezen we dat gemeenten, bijenhouders en fruittelers aan zet zijn. Wat betekent dit precies?
  • Betekent dit dat de kosten bij bestrijding in de openbare ruimtes, (wanneer het dus gevaarlijk kan zijn) voor de gemeenten zijn? En worden bijenhouders en fruittelers plots aan hun lot overgelaten?

Het beestje is een invasieve uitheemse soort en staat op de Unielijst van invasieve exoten. Volgens de Europese verordening (EU) 1143/2014, artikel 19, zijn provincies verplicht om deze soorten te beheren.

Ook in de Omgevingswet (artikel 2.18 lid 1 en artikel 2.19 lid 5) staat dat provincies verantwoordelijk zijn voor het beheer van invasieve exoten. Dit wordt verder toegelicht in bijlage 1. Onder het kopje “Wat te doen?” staat duidelijk dat provincies verantwoordelijk zijn voor het uitvoeren van de beheersmaatregelen.

Vraag:

  • Waarom wordt het beheer van deze invasieve exoot nu grotendeels bij de gemeente neergelegd, vooral gezien de kosten die in de toekomst sterk kunnen oplopen? Hoe is wettelijk vastgelegd welke taken bij de provincie horen en welke bij de gemeente?

De vragen zijn gesteld door raadslid Johan Sinke